wtorek, 22 czerwca 2021

Krzesło na stanowisko produkcyjne

Krzesło jest niezwykle istotnym meblem i to nie tylko w kuchni czy w salonie, ale także w biurze, w naszym miejscu pracy. Czasami osiem lub więcej godzin przy komputerze nie będzie bolesnym obowiązkiem dla naszego kręgosłupa, jeśli siedzimy na ergonomicznym fotelu. To samo dotyczy pracowników z działu produkcyjnego. Zatem jakie krzesła najlepiej sprawdzą się na produkcji? Postaramy się podpowiedzieć w tej kwestii. Najpierw jednak powiemy trochę o ergonomii stanowiska pracy.

 

Ergonomiczne stanowisko pracy, czyli co jest istotne?

O ergonomii już wielokrotnie pisaliśmy się na naszym blogu. W założeniu ergonomiczne stanowisko pracy to miejsce, gdzie wszystkie meble i przedmioty mają służyć pracownikowi – jego bezpieczeństwu, zdrowiu i koncentracji. To miejsce, gdzie wygoda łączy się z praktycznym ułożeniem biurka, krzesła i monitora komputera. Tak więc miejsce to ma być jak najbardziej dostosowane do potrzeb użytkownika. Ma go pobudzać do efektywnej pracy, a nie powodować znużenie i ciągły ból pleców, karku czy szyi. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi optymalnych warunków pracy, które pomogą zniwelować przykre dolegliwości kręgosłupa, gdy te nagle się pojawią. 


Na produkcji niezwykle wważna jest precyzja, skupienie oraz wydajność. Nikt nie skupi się w 100% na wykonywanym zadaniu, jeśli doskwie mu ból np. bolą go plecy. Udowodniono już dawno, że wykonywanie powtarzalnych czynności w nienaturalnej pozycji ciała może doprowadzić do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Kiedy pracownikowi nie jest udostępnione ergonomiczne krzesło produkcyjne, może pojawić się praca statyczna mięśni, czyli zaburzenie prawidłowego odżywiania tkanek w ludzkim organizmie. Takie komórki są wówczas niedotlenione i wyposażone w małą ilość krwi, co doprowadza do zmęczenia mięśni i stanów bólowych. Dawniej prace produkcyjne wykonywało się na stojąco, z czasem stanie przy linii produkcyjnej ustąpiło miejsca siedzeniu.

Specjalistyczne krzesła przemysłowe dla pracowników działu produkcyjnego

Na produkcji wciąż większość czynności wykonywanych jest na stojąco. Są jednak i takie, których nie sposób wykonywać w tej pozycji. Ergonomiczne krzesło przyda się w miejscach pracy, gdzie mamy do czynienia z długotrwałym wykonywaniem danej czynności bez przerw, precyzją i ostrożnością, a także korzysta się z urządzeń obsługiwanych nogami.

Odpowiednie krzesło warsztatowe przyda się dla pracowników:

- działu produkcyjnego,

- działu kontroli jakości,

- laboratorium,

- działu obsługi klienta.

Taboret Laboratoryjny niski

Siedzenie na niewłaściwym krześle, jak i długotrwała praca w pozycji stojącej, mogą przyczynić się na przykład do:

- zwiotczenia mięśni pleców i brzucha,

- zespołów bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa,

- utrudnień w swobodnym oddychaniu.

Jakie cechy powinno posiadać odpowiednie krzesło na produkcję?

Głównym zadaniem ergonomicznego krzesła biurowego, do laboratorium czy na produkcję jest pomoc w prawidłowym siedzeniu z zachowaniem lordozy lędźwiowej bez wysiłku mięśni. Lordoza to wygięcie ku przodowi odcinka lędźwiowego kręgosłupa, to naturalna krzywizna przynależna tej części ciała. Najtańsze modele krzeseł nie spełniają tego założenia, bo aby prawidłowo siedzieć, trzeba mieć możliwość regulacji oparcia, podłokietników, czy siedziska. W najtańszych modelach nie mamy takich funkcji.

Oczywiście na produkcji raczej są wystandaryzowane „potrzeby”, jednak każde stanowisko pracy powinno być wyposażone w krzesło, które ma możliwość:

- regulacji wysokości i głębokości siedziska,

- dopasowania oparcia do preferencji użytkownika,

- regulacji podłokietników w pionie i poziomie,

- obrotu, jeśli praca wymaga przemieszczania się lub obsługi kilku stanowisk.

Krzesło musi być stabilne, ale i mobilne. Powinno mieć pięć nóg zakończonych kółkami z antypoślizgowymi wkładkami. W laboratoriach sprawdzają się laboratoryjne krzesła z poliuretanu w formie taboretów z regulowaną wysokością siedziska, np. te z serii Lab lub Goliat firmy Nowy Styl.

Wybierając krzesło na produkcję, krzesło warsztatowe czy laboratoryjne nie kierujmy się jego wyglądem czy ceną, choć to też są ważne czynniki. Najważniejsze jest to czy ten produkt spełnia ergonomiczne założenia. Przed wyborem najlepiej „przymierzyć się” do danego krzesła, wypróbować go przy stanowisku pracy. Na pewno nie należy wybierać modeli uniwersalnych, bo każda praca ma swoją specyfikę, a na produkcji zwłaszcza. Krzesło dopasowane do potrzeb pracownika zwiększy jego efektywność, a to będzie rentowne dla całej firmy. 

 
Polecamy i zapraszamy do współpracy,
Zespół Kamila Meble

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz