W każdym start-upie proces twórczy przebiega nieco inaczej i wymaga innych modyfikacji przestrzeni biurowej. Są jednak takie rozwiązania, które bez względu na indywidualny charakter pracy będą sprzyjały jej optymalizacji i pomogą zespołowi rozwinąć swój potencjał.
Po pierwsze: przestrzeń do dyskusji
Początkowe etapy funkcjonowania działalności wiążą się z koniecznością wypracowania wielu rozwiązań - czy to dotyczących finalnego kształtu produktu, czy strategii biznesowej. W urządzanej przestrzeni powinny znaleźć się więc miejsca, które będą nie tylko nadawały się do odbycia burzy mózgów, lecz wręcz zachęcą do wymiany myśli.
Tutaj kluczowy może okazać się komfort. Ścisk i
opieranie się o ściany zdecydowanie odpadają. Im większa różnorodność
siedzisk, tym lepiej. Krzesło, pufa czy niewielka kanapa? A kto wie,
może komuś najlepsze pomysły przychodzą do głowy na leżąco? Umieszczenie
w pobliżu tablic lub flipchartów będzie jasnym sygnałem, do czego to
miejsce zostało stworzone.
Po drugie: chwila na uboczu
W każdym zespole znajdzie się ktoś, kto doceni ciszę kameralnego pomieszczenia. Powinni docenić je także potencjalni inwestorzy, którzy składając wizytę bacznie obserwują nasz profesjonalizm. Z tego względu najlepszym wyborem będzie urządzenie tradycyjnej sali konferencyjnej – krzesła z dużym stołem nadadzą sytuacji należnej powagi. Jeżeli chcemy zadbać o nadanie przestrzeni indywidualnego charakteru, który podkreśli wyjątkowość naszego przedsięwzięcia, powinniśmy zadbać o detale – możemy zastosować naklejki ścienne lub stworzyć roślinną kompozycję.
Po trzecie: otoczenie, które inspiruje
Estetyka miejsca nie jest najważniejsza, ale lepsze samopoczucie to wyższa produktywność, a zarazem większa chęć do pracy. Ma to znaczenie szczególnie podczas rozwijania biznesu, co często wiąże się z wyrzeczeniami i koniecznością ogromnego zaangażowania.
Niestandardowe (niekoniecznie krzykliwe) połączenia kolorystyczne, obecność roślin, nieszablonowe dekoracje i naturalne światło to detale, które pozwolą pracownikom odetchnąć, a może nawet skierują ich myśli na nowe, niestandardowe tory. A skoro już jesteśmy w temacie przyjemności: wspólna przestrzeń jadalna i miejsce do gry w ping-ponga to coraz częściej spotykany atut.
Przede wszystkim: funkcjonalność
Urozmaicenie miejsca pracy jest cechą biur coraz bardziej pożądaną przez pracowników. Ale kiedy pracujemy siedząc przez wiele godzin dziennie, nic nie dorównuje wygodzie krzesła zaprojektowanego specjalnie do celów biurowych i dopasowanego do niego biurka. Zwróćmy uwagę na wygodne i wyprofilowane oparcie, a także dodatkowe funkcje regulacji, jakie oferuje krzesło. Dobrze, jeśli pozwala na dostosowanie wysokości, kąta nachylenia oparcia i głębokości siedziska, jak np. model Antero, Altum, Vosto. Planując idealną przestrzeń powinniśmy też pamiętać, by zachować balans pomiędzy sprawdzonymi rozwiązaniami, a ciekawymi i atrakcyjnymi innowacjami. Pamiętajmy więc by dobrze zaplanować to, co w biurach wydaje się nudne – czasem to takie szczegóły jak miejsce na drukarkę czy skaner. Funkcjonalna przestrzeń to taka, w której nie rozpraszają nas żadne niedogodności.
Pozdrawiamy,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz