czwartek, 19 sierpnia 2021

Jak urządzić pokój dla najmłodszych?

W pokoju dziecka najczęściej na niewielkiej przestrzeni znajduje się miejsce do nauki, zabawy i spania. Dodatkową trudnością aranżacyjną jest to, że jego lokator szybko dorasta i przestrzeń musi być na tyle elastyczna, aby łatwo było wprowadzać w niej zmiany. Jak to zrobić?

By świetnie się bawić

Na półkach w pokoju dziecięcym nie zapanuje idealny ład, znany z witryn sklepowych. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą meble z licznymi szufladami czy pojemnikami, które ułatwią dziecku porządkowanie. Pomóż mu stworzyć szufladę prac kreatywnych, niespodzianek czy pluszowych misi i książek na dobranoc. Nie ukrywajmy jednak w pojemnikach wszystkiego – to, co zostanie, zachęca do zabawy. Kiedy natomiast zabawę zastępują inne zajęcia, zachętą do realizowania pasji może być wydzielenie jeszcze dodatkowej przestrzeni – co powiesz na przykład na kącik muzyczny? A może plastyczny?

By wyrazić siebie

Rozwój dziecka to ciągłe zmiany. Powinniśmy wziąć pod uwagę, że dotyczy to także gustu. Wybranie klasycznych i uniwersalnych modeli nie musi oznaczać, że wnętrze nie nabierze indywidualnego charakteru. Do tego celu praktyczniej jest wykorzystać to, co łatwo zmienić – pościel, zasłony czy plakaty. Coraz łatwiej też o tapety i naklejki naścienne, które nie pozostawią śladów, jeśli zechcemy się ich pozbyć. Ciekawym akcentem może być też ściana pomalowana farbą kredową czy tablica korkowa, na której dziecko będzie mogło coś stworzyć oraz zaprezentować swoje osiągnięcia.

By się rozwijać

Kiedy nasza pociecha staje się uczniem na stanowisku pracy nie ma miejsca na kompromisy – wygodne krzesło i dostosowane do niego biurko to konieczność. Krzesła z serii Ministyle lub Cartoons zostały zaprojektowane tak, by nadążać za wzrostem dziecka. Dzięki możliwości regulacji wysokości siedziska i oparcia oraz odległości oparcia od siedziska ten model przez kilka lat będzie wspierał zdrową postawę dziecka. Dobrym rozwiązaniem będzie także dla starszych dzieci krzesła z serii Smart. Pamiętajmy o oświetleniu! Lampka na biurko i nad łóżko oraz oświetlenie górne to konieczność.

By odpocząć

Wreszcie, czas na relaks! Wygodne łóżko to przede wszystkim zdrowy sen, ale może posiadać też dodatkowe zalety. Modele rozsuwane będą rosnąć wraz z dzieckiem, a inne pomogą zaoszczędzić miejsce – jak te na antresoli lub z dużymi schowkami. Stonowane kolory i brak wizualnego chaosu na pewno pomogą się odprężyć. Kiedy zdecydujemy się włączyć dziecko do procesu urządzania pokoju, starajmy się zasugerować takie rozwiązania, które będą temu sprzyjać. Zaplanujmy też punktowe oświetlenie tam, gdzie dziecko najczęściej spędza wolny czas – przy pufie, fotelu czy kanapie.

Na koniec najważniejsze: sprawdzajmy czy użyte przez nas produkty są dostosowane do wieku naszych pociech. Wszystkie meble oraz ciężkie lub szklane przedmioty powinny być tak zabezpieczone, by nieposkromiona pomysłowość dziecka nie mogła zagrozić jego bezpieczeństwu.

 

Pozdrawiamy,

Kamila Meble


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz